butelki, decoupage, kuchnia, reliefy

Przepis na butelkę miodzio

W krótkiej notce o mnie znajdziecie informację, że jestem miłośniczką wina. Nie tylko wina, bo bardzo lubię również domowe nalewki. Sama kiedyś je robiłam, ale początkowo rozsmakowałam się w nalewkach mojej mamy i teściowej. Ta druga robi bardzo dobrą choć dla mnie nieco za mocną miodówkę.

Z myślą o tej właśnie nalewce ( i teściowej rzecz jasna) zmalowałam kolejną butelczynę. Przepis na taką butelkę jest prosty. Składniki:

  • szklana butelka najlepiej w oryginalnym kształcie
  • farby akrylowe
  • serwetka z ładnym motywem
  • klej do decoupage
  • lakier (połysk lub mat)
  • konturówka do reliefów
  • ołówek, kalka techniczna i wydruk ornamentu

Wykonanie: Butelkę odmoczyć i usunąć etykietę. Resztki kleju można usunąć za pomocą wacika nasączonego zmywaczem do paznokci lub rozpuszczalnikiem. Butelkę dokładnie umyć i wysuszyć, a następnie pomalować białą farbą akrylową, która będzie jako podkład dla koloru właściwego (wystarczą 2-3 warstwy). Z serwetki wyciąć motyw możliwie jak najdokładniej i przykleić ją do butelki za pomocą kleju do decoupage. Najwygodniej posmarować niewielki fragmentu butelki klejem, przyłożyć tam środek wyciętego motywu, a następnie od tego miejsca ku bokom rozprowadzać klej już po motywie uważając, aby nie powstały zmarszczki. Po przyklejeniu serwetki można jeszcze raz pociągnąć całość klejem, aby mieć pewność, że motyw jest porządnie przyklejony i się nie pomarszczy przy lakierowaniu. Przed przystąpieniem do malowania tła całą butelkę lub tylko miejsce z serwetką zabezpieczyć 2-3 warstwami lakieru w zależności od tego jak bardzo sprawni jesteśmy w mieszaniu kolorów. Na talerzyku przygotować kilka kleksów farb akrylowych w różnych kolorach, a następnie mieszać je najlepiej pędzlem gąbkowym lub gąbką kuchenną i nakładać na butelkę. Powtarzać tą czynność tak długo, aż uzyskamy zadowalający nas efekt.Farbę, która znajdzie się na serwetce usunąć wacikiem lub patyczkiem do uszu nasączonym wodą. Całą butelkę polakierować. Można ostatnie  czynności wykonać w innej kolejności: najpierw kolorowymi akrylami pomalować butelkę do uzyskania pożądanego tła, potem przykleić serwetkę i na końcu polakierować. Ta wersja sprawdzi się, gdy tło będzie jasne i nie będzie przebijało przez serwetkę. Następnie przystąpić do wykonania reliefu – przyłożyć do butelki kalkę techniczną, a na nią wydruk z ornamentem  i odbić wzór na butelce za pomocą ołówka. Aby całość się nie przesuwała można przykleić botki taśmą klejącą lub plastrem. Po odwzorowaniu pokryć dekor konturówką do wykonywania reliefów. Całą pracę można ponownie zabezpieczyć lakierem, choć nie jest to konieczne.

Butelka na pyszną nalewkę gotowa!