podróże

Etnograficznie

Witam serdecznie po krótkiej albo jak kto woli dłuższej przerwie!
Chcąc wykorzystać jedną z nielicznych wolnych niedziel, którymi mogę się cieszyć przekonałam mojego M. do małego wypadu turystycznego. Jako kierunek naszej wycieczki obraliśmy sobie Dziekanowice i Ostrów Lednicki – dwa punkty leżące przy trasie Poznań-Gniezno i będące częścią szlaku piastowskiego.
W Dziekanowicach znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny. Skansen ten prezentuje ponad 50 obiektów architektonicznych przeniesionych z różnych rejonów Wielkopolski. Każda zagroda ma odzwierciedlać życie mieszkańców wsi wielkopolskiej z okresu XIX i XX wieku. Moim zdaniem udostępniona zwiedzającym ekspozycja jest bardzo interesująca. Starałam się odnajdywać w poszczególnych chatach i innych budynkach gospodarskich jakieś znajome mi „urządzenia”, ale czasem musiałam prosić o podpowiedź Panie pracujące w Parku Etnograficznym.
Poniżej kilka zdjęć z Wielkopolskiego Parku Etnograficznego:

Ostrów Lednicki jest największą z 5 wysp na jeziorze Lednica. Obecnie jest to jedno z kilku oddziałów Muzem Pierwszych Piastów. Na wyspie tej znajduje się stanowisko archeologiczne z pozostałościami pałacu i kaplicy-baptysterium datowane na rok 966. Ostrów Lednicki jest miejscem ściśle związanym z początkami naszego państwa oraz dynastią Piastów.

Więcej informacji odnaleźć można na stronie http://www.lednicamuzeum.pl/
Wszystkich miłośników historii i nie tylko zachęcam do odwiedzenia tych miejsc.
Pozdrawiam z upalnego Poznania,
Tami