podróże

W ”Śnieżycowym jarze”


Weekend w Poznaniu był słoneczny i bardzo ciepły, jak na marzec. W związku zachęcającą do spacerów aurą wybraliśmy się z M. i jego tatą do Nadleśnictwa Łopuchówko w okolice miejscowości Starczanowo by zobaczyć kwitnące śnieżyce wiosenne.

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) to gatunek z rodziny amarylkowatych. Jest jedną z najwcześniej rozkwitających roślin wiosennych. Rozkwita nawet w lutym. Śnieżyca ma zwykle 2-3 równowąskich liście, pośród których znajduje się łodyga, na szczycie której pojawia się biały, dzwonkowaty kwiat. Roślina ta mimo, iż taka piękna, jest lekko trująca (zawiera alkaloidy). W naszym kraju gatunek ten objęty jest ochroną gatunkową i umieszczony jest na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski.

W Wielkopolsce w Leśnictwie Uchorowo (Nadleśnictwo Łopuchówko) znajduje się rezerwat ”Śnieżycowy jar”, w którym dziś podziwialiśmy te niezwykle piękne, drobne rośliny. Jedna śnieżyca wiosenna wygląda dość niepozornie, ale tysiące kwitnących roślin tworzących biały dywan prezentuje się niesamowicie. Moje zdjęcia nie są w stanie oddać w pełni tego, co dziś widzieliśmy.