podróże

MRU

czyli Międzyrzecki Rejon Umocnieniowy.
O MRU słyszałam już dawno, ale dopiero w tym roku trafiła się okazja by zobaczyć na własne oczy fragment tego kompleksu fortyfikacji i podziemnych tuneli.
MRU został wybudowany w latach 30 XX wieku przez Niemców na pograniczu z Polską. Rozciąga się między łukami dwóch rzek: Odry i Warty na odcinku 100 km. Jednym z elementów tych fortyfikacji jest system podziemnych tuneli i bunkrów w okolicach Międzyrzecza, których długość szacuje się na około 30 km. 
Część tych podziemi jest udostępniona do zwiedzania dla turystów (więcej znajdziecie tu: http://www.bunkry.pl/pl/index.htmli tu http://bunkry.lubrza.pl/ )
Miałam możliwość wraz z towarzyszami wyjazdu zobaczyć część MRU zlokalizowaną niedaleko Kaławy (pierwszy link powyżej). Skorzystaliśmy z trasy krótszej (1,5h), podczas której przewodnik opowiadał nam o historii obiektu, jego funkcji i pokazywał najważniejsze elementy kompleksu. Warto dodać, że obszar MRU jest jednocześnie rezerwatem nietoperzy. W okresie zimy znajduje tam schronienie ok. 30 tys. nietoperzy należących do 12 różnych gatunków. Z uwagi na to, że byliśmy tam w sierpniu nie udało nam się jednak zobaczyć żadnego nietoperza. 
 A teraz krótka fotorelacja 🙂

Zęby smoka czyli fortyfikacja przeciwczołgowa wykonana z żelbetonowych ostrosłupów ustawionych w kilku rzędach.

Kopuły pancerne z otworami dla karabinów maszynowych. 


Eksponaty w sali wystawowej związane z historią MRU.


Podziemne tunele i ekspozycja podziemna.

Sprzęt wojskowy