podróże

Rzeźby lodowe


Ogarnięta bombkowym szaleństwem całkowicie zapomniałam o lodowych rzeźbach, które miałam okazję podziwiać na poznańskim Rynku. 
W dniach 8-9 grudnia 2012 roku odbył się w moim mieście VII Festiwal Rzeźby Lodowej. To największa tego typu impreza w Europie, na którą zjeżdżają się najlepsi rzeźbiarze lodowi na świecie, więc jest się czym chwalić. W tym roku impreza była dwudniowa. Pierwszego dnia odbył się Speed Ice Carving, czyli rzeźbienie w bryle lodowej konkursowego wzoru na czas przez każdego artystę. Zwycięzcą rywalizacji okazał się Vladimir Zhikhartsev z Rosji. Drugi dzień to konkurs główny, czyli tworzenie w dwuosobowych ekipach dużej lodowej rzeźby o dowolnej tematyce. „Lodowy freestyle” wygrali Michał Mizuła i Samuel Girault, polsko-francuski zespół, który z lodu wyczarował ludzką twarz z fantazyjnie ułożonymi włosami.
Niestety w weekend kiedy trwał festiwal nie mogłam się pojawić na Rynku i podziwiać osobiście zmagań człowieka z lodem, ale udało mi się kilka dni później obejrzeć wszystkie powstałe rzeźby. Poniżej duża część z nich, uwieczniona pewnego grudniowego poranka.

I miejsce – Michał Mizuła (Polska) i Samuel Girault (Francja):

II miejsce -Yoshihito Kosaka i Hiroyuki Suzuki – Japonia:

Pozostałe lodowe rzeźby z konkursu głównego: